Ciklon Kenneth – nov ciklon v Mozambiku

Mozambik je ponovno prizadel ciklon. Konec aprila sem nam je oglasila s. Zvonka, ki je trenutno v Sloveniji in prosi za pomoč. Takole piše:

Vem, da je v prvi polovici marca vse dosegla novica o ciklonu Idai, ki je zajel srednji del Mozambika in sem pač takrat le povedala to, kar sem zvedela preko drugih … In še prihajajo strašna poročila in obenem čudovita presenečenja rešenih življenj.
Kot da to ne bi zadostovalo, se je narava ponovno “razjezila” nad Mozambikom. V začetku tedna, takoj po Veliki noči, pa sem že prejemala sporočila, tokrat od naših skupnosti, da naznanjajo ponovni ciklon Kenneth, ki naj bi dosegel severni del Mozambika, predvsem provinco Cabo del Gado, kjer imamo tudi me Salezijanke dve misijonski postojanki, eno v glavnem mestu Pemba in drugo v Chiure, to je 130 km v notranjost.
K sreči so se tokrat vsi bolj zavedali nevarnosti in so zato že predčasno zaprli vse šole in javne prostore. V naši župniji, kakor tudi na škofiji, so ob prvem vetru in dežju pomagali evakuirati ljudi in jim ponudili prav škofovo hišo in pa cerkev Marije Pomočnice, ki je sprejela več kot 700 ljudi v začasno zatočišče. Vendar je ciklon iz četrtka na petek povzročil veliko razdejanje; tudi naša šola v Pembi je delno ostala brez strehe, obzidje je padlo včeraj po dvodnevnem monsunskem deževju, ki ga še ni konec. Zadnje poročilo danes zjutraj je, da je na tisoče ljudi ostalo brez hiš in brez vsega. Ceste so se spremenile v reke …
Škof te škofije Dom Luiz Fernando Lisboa je takoj aktiviral pomoč in v soboto že obiskal najbolj prizadeto področje in nam poslal tole sporočilo:
“Danes zjutraj (sobota) sem bil skupaj s tremi misijonarji v Makomiji. Nesli smo obleko (hvala vsem, ki so veliko darovali v samo treh urah akcije), higienske pripomočke in hrano, predvsem pa smo želeli ponesti naš objem solidarnosti in poguma misijonski ekipi, ki skuša vse narediti, da bi pomagali ljudem v tem tako težkem trenutku.
Situacija je strašna: padla drevesa na cesti, ki vodi do kraja. Ob prihodu v Makomijo je žalostno videti električne droge, drevje, hiše vse uničene … Ogromna materialna škoda. Narod prestrašen, skoraj ne verjamejo, kaj se je zgodilo. Večina vasi je brez elektrike, brez komunikacije, tako niti ne moremo dobiti informacij o realni situaciji … Z nekaterimi misijonskimi postojankami ne moremo komunicirati …
Preko nekaterih misijonskih ekip pa nam je uspelo dobiti informacije, da je na stotine hiš porušenih v občinah Mueda, Nangade, Muidumbe, Montepuez. Vremenska napoved pravi, da bo v prihodnjih dneh še veliko dežja. Prosim, pomagajmo, povejmo ljudem, pomagajmo jim, da odidejo iz najbolj ogroženih področij, predvsem tisti, ki so naseljeni ob potokih in rekah. Vsi združeni v molitvi in delu, da zmanjšamo trpljenje našega naroda, Božjega ljudstva. Bog naj nas blagoslovi.”
No, danes zjutraj so mi sestre povedale, da neprestano dežuje, tako se razkrite hiše in šole vedno bolj uničujejo. Gotovo jutri še ne bo pouka, saj je vse v vodi zunaj in notri …
Molimo in upamo, da deževje preneha, da bi počasi odtekle vode, le takrat bomo resnično videli in vedeli, kaj se je zgodilo …
Vsekakor pa vse kliče po pomoči: rekonstrukcija hiš, šol, osnovna pomoč v hrani in obleki tem, ki so vse izgubili.
Tako so delale in še delajo naše sosestre v Moatize, provinca Tete, ki je bila prizadeta s poplavami v mesecu marcu v času ciklona Idai.
Gotovo se bo tudi v naši mali Sloveniji našla pomoč za naše potrebne brate in sestre v Mozambiku … In se v njihovem imenu že vnaprej najlepše zahvaljujemo …
sestra Zvonka Mikec

V ta namen lahko izpolnite spodnji obrazec in vam bomo poslali položnico ali pa dar nakažete na naš transakcijski račun.

Podatki za nakazilo so:

prejemnik: Misijonsko središče Slovenije, Kristanova 1, 1000 Ljubljana

TRR: SI56 0201 4005 1368 933

koda namena: CHAR

BIC banke: LJBASI2X

namen nakazila: Ciklona Idai in Kenneth

sklic oz. referenca: SI00 279210

Ciklona IDAI in KENNETH - pomoč Mozambiku
Zgoraj vpisane podatke bomo uporabili samo za namen, za katerega ste se prijavili. Vaših podatkov ne bomo posredovali tretjim osebam in ne uporabili v namene trženja oz. oglaševanja.
Sending