V preteklem letu je slovenska država financirala projekt izgradnje nove osnovne šole v naselju Bemasoandro v skupnosti Akamasoa na Madagaskarju. Projekt je koordinirala Slovenska karitas. Ob priložnosti odprtja in blagoslova nove šole sta se na Madagaskar odpravila tudi predstavnik Misijonskega središča Janko Pirc in sodelavka Slovenske karitas Jana Lampe. Janko Pirc je tako opisal svojo izkušnjo:
“Zame je to prvi obisk na Madagaskarju in izredno se veselim, da si bom lahko v živo ogledal delo, ki so ga skozi več kot 50 let tukaj opravili slovenski misijonarji. Slovenski pečat na tem rdečem otoku je zares velik, saj se je po drugi svetovni vojni tukaj zvrstilo kar 66 slovenskih misijonarjev, duhovnikov, redovnic in laiških misijonarjev. Ves čas pa so jim pomagali še številni posamezniki in skupine prostovoljcev, tako da je bilo skozi vsa leta gotovo več kot tisoč Slovencev, ki so se z dobrim delom dotaknili Madagaskarja. Iz domovine pa je dotekal tudi stalni tok pomoči, ki je potekala preko projektov Misijonskega središča, Slovenske karitas in tudi neposredno do misijonarjev.
Program tokratnega obiska ima dva dela. Najprej smo nekaj dni preživeli v Združenju Akamasoa, kjer smo si ogledali široko razvejano socialno in vzgojno delo, ki ga je v 36 letih opravil Pedro Opeka s svojimi sodelavci. Človek samo ostrmi in ostane brez besed ob pogledu na številne stanovanjske hiše, šole, univerzo, kulturne dvorane, kapele, igrišča in bolnice, ki delujejo v vzorni čistoči in redu. Ljudje so prijazni in urejeni, kar priča o tem, da se človek ob primerni vzgoji in delu lahko izvleče tudi iz težkih življenjskih situacij, iz katerih izhajajo.
Odprtje nove šole je povzdignila tudi prisotnost slovenske državne delegacije pod vodstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar. Skupaj z njo se je odprtja udeležil tudi malgaški predsednik Andry Rajoelina. S pozdravi, plesi in pesmimi so jih pozdravili otroci in mladi iz vseh vzgojnih ustanov Akamasoe, pred novo šolo 600 otrok in na veliki slovesnosti v dvorani še 10.000 mladih.
V naslednjih dneh se naš misijonski obisk nadaljuje proti jugovzhodu otoka v okolico kraja Vangaindrano, kjer delujejo drugi slovenski misijonarji Janez Krmelj, Jani Mesec, Jože Adamič in Stane Kerin. Na drugem kraju na Madagaskarju pa deluje še sestra salezijanka Marjeta Zanjkovič.”